1. Композицията
„Новата молитва на Марка“ (XV глава) е включена във втората част на романа и има важна композиционна роля, тъй като описва продължението на пътя на белочерковския чорбаджия сред знаците на новото самочувствие на българина и приближаването на бунта.
2. Сюжетът
- Сцената на сватбата и действията на Безпортев („Редактор, чизмар, хром и вечен съзаклетник“ – VII глава), който запява революционна песен, писана от самия Вазов през 1875 г., и след това яхва миролюбив турчин минувач;
- Срещите на чорбаджи Марко с децата си при прибирането си към дома. В тях той вижда „ненадейни“ промени („вървяха в такт, като войници“);
- Откритието на Марко Иванов, че големите му синове са превърнали килера в склад за оръжия и военни припаси;
- Новата молитва на Марко, липсваща в християнската традиция.
3. Заглавието
Акцентира върху промяната в позицията на заможния чорбаджия, който е загрижен не само за дома и най-близките си хора, но и за съдбата на България, за чието спасение се моли пред иконостаса.
4. Героите
А) Марко
Разкъсван между съмнението и надеждата, родолюбивият българин не може да остане равнодушен свидетел на масовото опиянение, в края на главата настъпва промяна в разбиранията на заможния чорбаджия.
Б) Димо Безпортев
„Хром“ (куц) обущар, член на комитета в Бяла черква. Пиянството на героя го освобождава от страха, така той дава израз на чувствата си. Речта му е израз на неговото свободолюбие, на непримиримостта му към потисничеството и съпричастието му към трагичната съдба на родината.
Песента, която пее героят, е революционен марш на предстоящия бунт. Дръзката постъпка на героя показва по комичен, гротесков начин разменената традиционна роля на роба и господаря.
5. Проблемите
- За националния (етническия) сблъсък;
- За смъртта подвиг и духовното безсмъртие (речта на Безпортев).