Темата за човешкото страдание в „Зимни вечери” на Христо Смирненски
А) Творческа история
За първи път поетическият цикъл е публикуван на 27 януари 1923 г. в седмичната литературна притурка на „Работнически вестник”. Като самостоятелна книжка цикълът се появява през 1924 г. след смъртта на поета.
Творбата е художествено обобщение на впечатленията на поета от мъчителното съществуване на най-бедните жители на столичния град, обитаващи крайните квартали.
Б) Заглавието
Зимните вечери традиционно се свързват с представата за задушевна семейна атмосфера, топлота и домашен уют. В контекста на творбата заглавието има различни послания. Епитетът поражда усещането за студенина и безжизненост, а формата за множествено число на съществителното име „вечери“ загатва за цикличност, многократно повтаряща се трагична ситуация, чийто фон са спусналият се мрак и зимната мъгла.
В) Жанрови и композиционни особености
Лирически цикъл;
Състои се от седем стихотворения, свързани помежду си от обща тематика, персонажи, чувства и идеи.
Налице е композиционна рамка, чрез която се откроява идеята за безкрайността на страданието.
Г) Лирически сюжет на фрагментите
Градът „черна гробница“;
Разрушеният семеен свят;
Сцената с ковачите цигани;
Слепият старик с безпомощното дете;
Процеждащият се плач на жена;
Безвременната смърт на момичето;
Алегоричната картина на погубените мечти – внушения:
децата са чисти като снежинки, но са обречени;
бляновете са мимолетни;
реалността е убийствено жестока.
Д) Героите – различните лица на страданието
Хора от социалните низини – бедни, отчаяни, обречени в своята безпомощност. Те нямат имена и индивидуалност, назовани са обобщаващо („деца“, „жена“, „старик“), защото споделят обща съдба и вървят по пътя на вечно страдание, неизвестност, опасности и зло. Пияният баща, пищящите деца, плачещата майка, слепият старец, молещото се дете, старицата, мъртвата девойка – това са жертвите на града. Техните гласове са гласове на болка и отчаяние.
Лирическият говорител – присъства в текста от позицията на наблюдател, представящ картината на бедността в крайните градски квартали (заради това творбата е определяна и като „лирически репортаж“). Той обаче е не само свидетел, но и съпреживява драмата на своите „братя“ по съдба. Лирическият Аз е един от тях, затова ги нарича свои „братя“ („Братя мои, бедни мои братя –/ пленници на орис вечна, зла!“).
Е) Теми и проблеми
Човекът и градът – основен проблем в произведението, сблъсъкът между индивида и града води до болка и страдание;
Темата за градската беднота и човешкото страдание – представена е чрез картините на безсилие пред съдбата и отчаяние;
Темата за отсъстващата от човешкия живот красота – красотата може да бъде „притежание“ само на природата – на луната, на снега, на бялата зима, на ледените цветя по прозорците. Но и тя бързо угасва, погълната от мъглата и калта на грозния свят.
Ж) Особености на стила
Цветова символика – черно, сиво, жълто, бяло – безнадеждност, злокобност, смърт; преобръщане на традиционни образи символи: десакрализиране на дома, от закрилник бащата се превръща във фигура на обезчовечаването и агресията, от образ на духовната опора майката се превръща във фигура, излъчваща безсилие и пасивност; поставяне на символите в нетрадиционен контекст.
Употреба на епитети, метафори, сравнения, олицетворения, метонимии, инверсии и др.
3) Посланието
Лирическият цикъл изгражда представата за постоянно страдание и внушава усещането, че никога няма да се разпръснат мракът и мъглата. Нека не забравяме, че творбата е писана няколко месеца преди смъртта на Смирненски, който е очаквал своя край. Може би затова е толкова песимистична авторовата „прогноза“ за бъдещето на човечеството.