Гео Милев (Георги Касабов Милев) е роден на 15.01.1895 г. в Раднево.
Образование: учи в Старозагорската гимназия; продължава образованието си в Лайпциг, където слуша лекции по философия и по театрално изкуство.
През 1916 г. загубва дясното си око по време на сражения при Дойран. През февруари 1918 г. заминава със съпругата си за Берлин, за да бъде опериран; остава до март 1919 г. След като се завръща в София, Гео Милев издава списание "Везни" (1919-1922), което се оформя като трибуна на символизма и експресионизма в България.
Под влияние на новата обществено-политическа обстановка в страната през 1922-1923 възгледите му еволюират. Промяната в светогледа му е отразена на страниците на сп. "Пламък", което започва да излиза през януари 1924 г. В него Гео Милев печата статии, "Грозни прози", поемата "Септември", началото на поемата "Ад".
Заради поемата "Септември", книжка 7-8 на сп. "Пламък" е конфискувана, а Милев е даден под съд. През януари 1925 г. списанието е забранено. На 14 май 1925 г. Гео Милев е осъден на 1 година тъмничен затвор, глоба от 20 000 лв. и лишаване от граждански и политически права за 2 години.
Той решава да обжалва делото пред Апелационния съд, но на 15 май е арестуван от полицията и изчезва безследно; убит и заровен в общ гроб в Илиянци.
2. Експресионизмът като литературно течение в България
Гео Милев е двигателят на третата модернистична вълна у нас – на авангардизма и експресионизма.
Експресионизмът („expression” – фр. израз) като литературно течение се заражда в Германия през второто десетилетие на ХХ век и отразява естетическите виждания на революционно и анархистично настроените творчески среди.
Основни идеи и търсения на експресионизма
Реакция срещу традицията;
Антитеза на предходния културен модел – реализма;
Непоносимост към реалността, която потиска човека да копнее за един по-различен свят;
Красотата е представена в нетрадиционен план – първична, варварска, груба;
Естетизиране на грозното чрез оварваряване на езика, за да шокира читателя;