„Бай Ганьо се върна от Европа“ -
Алеко Константинов

book1

1. „Бай Ганьо“ – история на написване

Идеята за книгата, в която главен герой е Бай Ганьо, се ражда, по признание на самия автор, в началото на 1894 г. На части тя е публикувана в списание „Мисъл“ от април 1894 до януари 1895 г., а като цялостно издание с някои добавки се появява през 1895 г.

За написването на книгата допринасят следните факти:

2. Заглавието и подзаглавието

А) Заглавието

Заглавието на книгата „Бай Ганьо“ пряко насочва към героя на произведението, без да предлага оценка или тълкуване, въпреки че самото име и присъединеното към него „бай“ изграждат нагласата, че главното действащо лице в творбата няма да е изискан благородник, а по-скоро недодялан нашенец.

Б) Подзаглавието

Подзаглавието „Невероятни разкази за един съвременен българин“ насочва вниманието към няколко факта:

3. Жанрът и композицията на „Бай Ганьо“

А) Мнения за жанра

Б) Композицията

4. Особености на „Бай Ганьо се върна от Европа“

А) Сюжет

Представен през гледната точка на Марк Аврелий, който е видял бай Ганьо и е бил близо до него, без обаче да е част от неговата компания.

Разказвачът е очевидец, но следи разговора от дистанция. Отдръпването му от героя е откроено и в избора на псевдоним. Така се слага край на свойското отношение към Бай Ганьо, за да се даде израз на разграничението от герой, лишен от добродетели.

Б) Заглавието

В) Героите

Бай Ганьо – конформист, бездуховен човек, лишен от нравствена чувствителност, хамелеонското му поведение вече не разсмива читателите, а предизвиква гняв, отвращение и разочарование. Героят е безскрупулен, нагъл и примитивен, готов е да се възползва от сложната политическа обстановка и да черпи облаги от нея.

Марк Аврелий – разказвач в откъса, достига до тъжни прозрения за негативните черти в националния ни характер.

Г) Проблемите

5. Посланието

Бай Ганьо е едновременно смешно и жалко подобие на културния човек изобщо. С този образ Алеко Константинов отхвърля чрез смях „опакото“ лице на българина и като че ли призовава и нас да го последваме, защото всяко време си има своите байганьовци, нашето – също.



Реши теста